Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
poniedziałek, 01 grudzień 2014 23:43

Zapraszamy seniorów na kurs „ABC komputera i Internetu”

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Fundacja Nasza Nysa zaprasza seniorów na kurs komputerowy. Zajęcia będą się odbywać w nowoczesnej pracowni komputerowej Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie (popularnie – "Rolnika")...

Ogłoszenie

Klikać każdy może ... kochany Seniorze :)

Kurs „ABC komputera i Internetu”

Według raportu «Diagnoza Społeczna 2013» na 13 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku życia wciąż ponad 9 milionów nie korzysta z sieci internetowej. To znaczy, że ponad 70% „starszaków” jest wykluczonych cyfrowo i nie może w łatwy sposób komunikować się ze światem. Te statystyki są przerażające. Musimy coś z tym zrobić. Powody wykluczenia bywają różne, tak samo jak różne są potrzeby wykluczonych.

polska cyfrowa latarnicyDlatego też fundacja Nasza Nysa zamierza zorganizować nieodpłatny kurs „ABC komputera i Internetu” dla „starszaków”. Ten kurs chcemy skierować do tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z komputerem i Internetem. Chcemy pokazać osobom z pokolenia 50+, że korzystanie z komputera i Internetu wcale nie jest straszne.

Naszym celem jest wprowadzanie tych, którzy się za wcześnie urodzili w świat komunikacji cyfrowej oraz usług i treści dostępnych w Internecie. Celem jest zmiana postaw i pokazanie, że świat cyfrowy, to kolejna część codziennego życia; wykształcenie u uczestników umiejętności używania komputera, Internetu oraz urządzeń peryferyjnych; pokazanie konkretnych korzyści wynikających z ich używania; wzbudzenie motywacji do stosowania zdobytej wiedzy w życiu codziennym; kształtowanie pozytywnej samooceny i likwidowanie poczucia obcości w kontakcie ze światem cyfrowym.

Przyjdź, a zobaczysz, że to jest proste!

W programie zajęć będą: poczta elektroniczna, oferty pracy, obsługa przeglądarek internetowych i ich wykorzystanie na zrobienie zakupów, przelewów, opłat rachunków, fotografia cyfrowa (aparat fotograficzny i komórka), przesyłanie plików, wypełnienie gotowych szablonów, wypełnianie deklaracji podatkowej PIT. Wirtualne podróże, odwiedzanie kin, teatrów i muzeów, słuchanie utworów, oglądanie filmów. Zajęcia w terenie i zabawy w plenerze z tabletem, oraz integracyjny rajd nad jezioro. Dzisiaj, każdy z nas ma rodzinę lub znajomych w odległych miastach lub za granicą, dlatego tak ważna jest umiejętność rozmowy na odległość za pomocą Skype.

Kurs będzie przeprowadzony przez wolontariuszy.

Spotkania będą się odbywać w nowoczesnej pracowni komputerowej Zespołu Szkół Rolniczych. 
Planujemy cztery szkolenia w miesiącu, po trzy lekcje każde. W razie zapotrzebowania spotkań będzie więcej w danym miesiącu. 
W sumie 50 lekcji od stycznia do maja 2014r. 
Spotkania będą przeprowadzane po południu, np. w środy o 1700 lub w soboty o 1600.

Szczegóły ustalimy wspólnie, demokratycznie. Na zajęcia można przychodzić z własnym laptopem lub tabletem – czasem lepiej uczyć się na „swoim”.

Czekamy na rodziców i dziadków chcących znaleźć kontakt z dzieckiem „siedzącym w komputerze”. Dziadkowie zdobędą umiejętności cyfrowe potrzebne do zabawy z wnukami i do wymiany informacji na temat żywienia i zdrowia wnuków. Bezrobotnym pokażemy jak szukać ofert pracy. I tak można by jeszcze mnożyć różne zastosowania komputera i Internetu, do których możemy mieć łatwy dostęp.

Apel do wolontariuszy.

Skoro państwo nie zapewnia edukacji cyfrowej Polaków z pokolenia 50+, to potrzebne są działania oddolne, społeczne. Ci, którzy chcą i potrafią, mogą poświęcić innym coś bardzo cennego – swój wolny czas. Mogą zostać wolontariuszami, którzy wprowadzą swoich sąsiadów, znajomych lub nieznajomych, w zaklęty świat komputera i Internetu. Wystarczy poświęcić tygodniowo trzy godzinki ze swojego wolnego czasu dla innych, a świat stanie się trochę piękniejszy. To tak niewiele, a można pomóc innym. Wspólnie możemy podjąć działania, które pobudzą rozwój naszej lokalnej społeczności i przyczynią się do zneutralizowania różnic międzypokoleniowych.

Zgłoszenia

Zgłoszenia można przesyłać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub złożyć w kancelarii parafialnej do 7 stycznia 2014r. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy.

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech