Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
wtorek, 14 kwiecień 2015 20:55

Szansa na aktywizację - senior dla seniora!

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Wolontariat świadczony przez seniorów dla seniorów jest coraz powszechniejszym zjawiskiem w Polsce...

W dniu 10 kwietnia 2015r. w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie odbyło się uroczyste spotkanie mające na celu nawiązanie szerokiej współpracy pomiędzy instytucjami na rzecz seniorów w naszym mieście. Podpisano partnerstwo między Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu reprezentowaną przez dyrektora dr Dagmarę Kawoń-Noga, Stowarzyszeniem Rozwoju Uniwersytetu III Wieku reprezentowanym przez Prezes Panią Michalinę Danutę Podgórni oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej reprezentowanym przez dyrektora Jolantę Cymbalistę.

 image

  image
  image

 image

W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownik socjalny OPS w Nysie Pani Anna Włodarczyk wspólnie z pracownikiem socjalnym z Domu Dziecka w Bogacicy Panią Bernadetą Wodara oraz bibliotekarzem Biblioteki Pedagogicznej w Nysie Panią Małgorzatą Łomnicką podjęły się realizacji projektu pn. „Stworzenie oferty zajęć kulturalnych dla seniorów korzystających z Działu Usług Opiekuńczych przy OPS w Nysie”.  

 Odbiorcami projektu mają być seniorzy, którzy z powodu swojej niepełnosprawności, choroby lub problemów z poruszaniem się są unieruchomieni w domach, często przykuci do łóżek. Ta grupa seniorów nie ma zbyt dużych szans na aktywizację, co w efekcie może prowadzić do wykluczenia społecznego. Do udziału w projekcie z inicjatywy prezes UTW Pani Michaliny Danuty Podgórni zgłosiło się kilkunastu wolontariuszy, głównie seniorów - słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Wolontariusz będzie spełniał rolę łącznika między biblioteką a domem chorego, wypożyczał książkę, którą będzie czytał przy łóżku seniora lub np. w parku na ławce.     

Wolontariat świadczony przez seniorów dla seniorów jest coraz powszechniejszym zjawiskiem w Polsce. Czytanie książek w tym projekcie będzie miało charakter terapii, symbolu a przede wszystkim będzie przeciwdziałać samotności osób starszych. Chcielibyśmy, aby projekt na stałe wpisał się w działania na rzecz seniorów świadczone w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie.

image 

  image
  image

 image

 

Podczas spotkania podpisano również umowę pomiędzy Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu a świetlicą środowiskową przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie dotyczącą współpracy w zakresie inicjowania i przeprowadzania zajęć edukacyjno-kulturalnych dla dzieci i młodzieży z rodzin korzystających ze wsparcia OPS w Nysie. 

Wydział Komunikacji SpołecznejUrząd Miejski w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto archiwum.nysa.eu)

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech