Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
wtorek, 13 październik 2015 13:09

Naucz się odmawiać - ASERTYWNOŚĆ

Napisał

Częstym zjawiskiem występującym wśród seniorów jest brak asertywności. To znaczy, że trudno nam powiedzieć w niektórych przypadkach "NIE". Nie musimy się na wszystko zgadzać...

ASERTYWNOŚĆ to pewien określony sposób zachowania się i postępowania; zdolność do szczerego i bezpretensjonalnego wyrażania swoich emocji, odczuć i stanowisk. Jest to postawa, która wyklucza zachowania agresywne oraz lekceważenie praw i wolności własnych bądź innych ludzi. Wyraża się ona umiejętnością bezpośredniego przekazywania własnych opinii, przekonań, poglądów i potrzeb, a także łatwością swobodnego dzielenia się wiedzą o swoich priorytetach i wyznawanym systemie wartości.

Istotą zachowania asertywnego jest także umiejętność odmawiania, tzn. mówienia "nie" w sposób pewny, zdecydowany, a jednocześnie nieuwłaczający godności innych osób i zawsze z podaniem konkretnej przyczyny odmowy. Asertywność okazuje się często przydatna w przypadku zaistnienia konfliktu, gdy za jej pomocą udaje się dojść do satysfakcjonującego obydwie strony kompromisu. Z drugiej strony, asertywność polega także na umiejętności przyjmowania pod swoim adresem zarówno pochwał i komplementów, jak i krytyk oraz negatywnych ocen.

Zachowanie asertywne nie jest agresywne, manipulacyjne. Wzmacnia poczucie własnej wartości i buduje trwałe relacje z innymi osobami. 

Seniorze pamiętaj jeśli powiesz NIE to nie znaczy, że ktoś nagle przestanie cię kochać lubić czy szanować.
Ty też masz swoje prawa i korzystaj z nich !!!
 

"> 

">"> 

">

 

Opracowała Joanna Wiech

 

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech