Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
poniedziałek, 25 styczeń 2016 16:33

Aktywni słuchacze UTW

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie dokłada wielu starań, aby słuchaczom zapewnić możliwość aktywności fizycznej i zajęć rehabilitacyjnych. W tym roku zostały zorganizowane różne zajęcia pozwalające te aktywność utrzymać.

Dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki o godz. 17.00 w małej sali gimnastycznej w „Carolinum” grupa około 20 seniorów ćwiczy pod kierunkiem wolontariusza wuefisty. Jest to gimnastyka ogólna prowadzona od kilku lat przez pana Ryszarda Rogowskiego.

Już drugi rok, spełniając oczekiwania i potrzeby słuchaczy, organizowane są zajęcia gimnastyki kręgosłupa. Są to zajęcia odpłatne, gdyż konieczne jest zatrudnienie fizjoterapeuty. Jedne i drugie zajęcia, dzięki przychylności pani dyrektor Magdalenie Stachów  i za zgodą Starostwa Powiatowego w Nysie, odbywają się w sali gimnastycznej „Carolinum”. Zajęcia te prowadzone są w każdą  środę od godz. 18-tej do 19-tej. 

image

 Dwie inne grupy seniorów – 50 osób uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych prowadzonych w wodzie. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Obecnie kończy się I edycja łącznie 10 godzin. 1 godz. tygodniowo dla każdej grupy raz w tygodniu. Zajęcia prowadzi zatrudniony przez UTW rehabilitant. Korzystamy z małej niecki na krytej pływalni w każdy piątek od godz. 14.00 – 15.00  I grupa, od 15.00 do 16.00 -  II grupa. Obecnie trwają zapisy słuchaczy na II edycję zajęć rehabilitacyjnych w wodzie, gimnastyki kręgosłupa – tj. cykle 10 godz. – po 1 godz. raz w tygodniu dla każdej grupy.

Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Nysie i zgodzie Dyrektora NOR-u mamy nieodpłatnie udostępnioną na te zajęcia małą nieckę. Cieszy nas, że nasze wspólne działania wychodzą naprzeciw potrzebom słuchaczy – seniorów i są dobrym przykładem przyjaznej polityki senioralnej w naszym mieście. – mówi D. Podgórni, Podgórni prezes UTW. 

Do wyżej wymienionych form aktywności należy dołączyć jeszcze klub „Dreptaków” – czyli nordic  walking. Raz w tygodniu grupa chętnych zbiera się w umówionym miejscu i wybraną trasą wędruje. Tę formę aktywności promujemy szczególnie, bo nic nie kosztuje, wystarczy założyć wygodne buty, zabrać kijki i maszerować po zdrowie. Raz w roku organizujemy „Zlot dreptaków”. Do tej pory odbyły się dwie edycje. W trakcie tej akcji staramy się zachęcić wszystkich mieszkańców Nysy, bez względu na wiek i porę roku do uprawiania tej formy aktywności. – mówi D. Podgórni prezes UTW 

image

 Informacja - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech