Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
czwartek, 06 październik 2016 18:17

Seniorzy z UTW wracają do nauki

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Atrakcyjne zajęcia i nowe wyzwania. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie rozpoczęli nowy rok akademicki....

W środę, 5 października, w Auli PWSZ w Nysie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie.

Uroczyste Gaudeamus zagrali nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Nysie pod kierownictwem Krzysztofa Sali.

Obecnych słuchaczy UTW i zaproszonych gości powitała Prezes Michalina Danuta Podgórni. Władze powiatu reprezentowali członek Zarządu Powiatu Nyskiego Alina Baran oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Kazimierz Darowski.

Po oficjalnym powitaniu, nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego dali wspaniały koncert nagrodzony gromkimi brawami. Słuchacze oraz zgromadzeni goście mieli również okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego pt. „Materialna i duchowa kultura Śląska” prof. dra inż. Jan Kubika.

Podczas uroczystości seniorom został przedstawiony bogaty program, który będzie realizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Bycie studentem UTW jest nową jakością funkcjonowania na emeryturze, pozwalającą na godne starzenie się oraz podwyższenie jakości egzystencjalnej.

image

image

UTW skupia się na tym by seniorzy byli aktywni zarówno intelektualnie jak i fizycznie proponując im szereg urozmaiconych zajęć. Są więc wykłady z historii sztuki, prawa, medycyny, dietetyki czy psychologii. Słuchacze przynależą do klubów zainteresowań. Spektrum wyboru jest tak duże że każdy z nich bez trudu znajdzie coś dla siebie. Fani kina, muzyki czy fotografii spotykają się, dyskutują i rozwijają swoją pasję. Seniorzy urządzają spotkania integracyjne, wycieczki krajoznawcze, wyjeżdżają razem na koncerty i przedstawienia. Sami organizują także wiele imprez, m.in. „Zlot dreptaków” zachęcający do aktywnej formy wypoczynku.

image

image

image

Ważnym aspektem działalności UTW jest także dbanie o to by seniorzy nie byli wykluczeni cyfrowo. Warsztaty i zajęcia komputerowe pomagają słuchaczom odnaleźć się w świecie Internetu a także przestrzegają przed zagrożeniami jakie mogą czyhać na nich w sieci.

image

W tej chwili UTW im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie ma około 280 słuchaczy. Możliwe jednak, że ta liczba się powiększy gdyż wciąż zapisują się kolejni chętni.

 

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech