Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
sobota, 24 czerwiec 2017 18:53

I Kongresu UTW - spartakiada „Sportowy zawrót głowy”

Napisał

Sportowa "Sportowy zawrót głowy" została zorganizowana w sobotę 24 czerwca 2017r. w ramach I Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny oraz święta Gminy Powiatu Nyskiego. Organizatorem był Powiat Nyski, a spartakiada odbyła się w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie...

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie, Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Oficjalnego otwarcia dnia sportowego dokonał Daniel Palimąka - członek Zarządu Powiatu Nyskiego.

Nadrzędnym celem Spartakiady było utrwalenie i pogłębienie zasad racjonalnej troski o zdrowie, dobrą kondycję fizyczną, zrozumienie potrzeby ruchu, jego znaczenie dla sprawności fizycznej i psychicznej.

Miejscem zmagań był kompleks sportowy przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie przy ulicy Rodziewiczówny 1. W uroczystej ceremonii otwarcia udział wzięli: Prorektor PWSZ doc. dr Tomasz Drewniak, Członek Zarządu Powiatu Daniel Palimąka, Pełnomocnik Rektora PWSZ ds. współpracy z UTW dr Piotr Bernat, Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie Tomasz Jazienicki. Życzyli zawodnikom przede wszystkim wspaniałej sportowej rywalizacji i dobrej zabawy.

Prezes UTW w Nysie Michalina Danuta Podgórni przywitała zaproszonych gości oraz słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny: UTW Głuchołazy im. Marii Bilwin, UTW Brzeg, UTW Kluczbork, UTW Olesno, SUTW Ziemi Kozielskiej, UTW Strzelce Opolskie, UTW Niemodlin, SUTW Kędzierzyn-Koźle, Mobilny Uniwersytet Każdego Wieku Prudnik przy Opolskim Stowarzyszeniu „Czas dla rodziny”, Uniwersytet Złotego Wieku „Pokolenia” Prudnik, SRUTW Korfantów, UTW Zawadzkie, UTW Krapkowice, UTW Prudnik, UTW Nysa i spoza Opolszczyzny UTW Aleksandrów Kujawski oraz Noworudzki UTW przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie.

Przed rozpoczęciem zawodów Pani Izabela Grzybowska mgr wychowania fizycznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących „Carolinum” w Nysie przeprowadziła taneczną rozgrzewkę. Następnie nadszedł czas na sportowe zmagania zgodnie z regulaminem uczestnictwa w Spartakiadzie, który został odczytany przez głównego sędziego Pana Ryszarda Rogowskiego. Nad sportowym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwał Dyrektor ZSiPO w Nysie Tomasz Jazienicki. Wsparcia w przeprowadzeniu nw. konkurencji

1. Rzut piłką lekarską - kobiety i mężczyźni
2. Rzut lotką - kobiety i mężczyźni
3. Slalom z przeszkodami - kobiety i mężczyźni
4. Nawlekanie igły - kobiety
5. Łowienie ryb - mężczyźni

udzielili uczniowie ZSiPO w Nysie

Wszystkie konkurencje podzielono na dwie kategorie wiekowe do 65 lat i powyżej 65 lat. Każdy uczestnik mógł znaleźć konkurencję dla siebie i sprawdzić się w takiej, w jakiej czuł się najlepiej. Dyscypliny cieszyły się różnym stopniem zainteresowania, jednakże żadnej z nich nie zabrakło emocji i ducha sportowej rywalizacji. Na twarzach zawodników widać było nieustanne skupienie i koncentrację. Kibice zagrzewali do walki o jak najlepsze wyniki. Po dwóch godzinach zmagań nastąpiło podsumowanie wyników wszystkich konkurencji. Uczestnikom zapewniono ciepły poczęstunek w postaci grochówki i zimne napoje. Kolejnym punktem była dekoracja zwycięzców w poszczególnych konkurencjach. Zachowując starożytne tradycje koronacji zwycięzców, gałązki oliwne zostały zastąpione pucharami, medalami i dyplomami, które zostały uroczyście wręczone zdobywcą pierwszych trzech miejsc.

Dekoracji dokonali: Prorektor PWSZ Tomasz Drewniak, Prezes UTW Michalina Danuta Podgórni i Wiceprezes UTW Ewa Morel.

Końcowa klasyfikacja:

1. Nawlekanie igły - kobiety
   I miejsce Grochowska Maria, Włosek Barbara
   II miejsce Mocko Barbara, Szymankiewicz Zofia
   III miejsce Fedorowska Agata, Kostuś Krystyna
2. Łowienie ryb - mężczyźni
   I miejsce Kowalczyk Marian, Maziak Józef
   II miejsce Słomski Andrzej, Przybyszewski Eugeniusz
   III miejsce Mikrut Czesław, Kabaszyn Marian
3. Rzut lotką - kobiety
   I miejsce Minartowicz-Rejlich Danuta, Niewiadomska Emilia
   II miejsce Żuratyńska Henryka, Sienkiewicz Daniela
   III miejsce Słomska Zofia, Duda Joanna
4. Rzut lotką - mężczyźni
   I miejsce Słomski Andrzej, Onufrowicz Andrzej
   II miejsce Kabaszyn Marian, Miler Mieczysław
   III miejsce Mróz Adam, Przybyszewski Eugeniusz
5. Rzut piłką lekarską - mężczyźni
   I miejsce Kabaszyn Marian, Bednarek Włodzimierz
   II miejsce Kowalczyk Marian, Szulecki Roman
   III miejsce Mróz Adam, Przybyszewski Eugeniusz
6. Rzut piłka lekarską - kobiety
   I miejsce Kowalska Maria, Bortnik Anna
   II miejsce Morel Ewa, Lubańska Halina
   III miejsce Struś Barbata, Włosek Barbara
7. Slalom z przeszkodami - mężczyźni
   I miejsce Kabaszyn Marian, Maziak Józef
   II miejsce Kowalczyk Marian, Onufrowicz Andrzej
   III miejsce Mróz Adam, Bednarek Włodzimierz
8. Slalom z przeszkodami - kobiety
   I miejsce Morel Ewa, Włosek Barbara
   II miejsce Grochowska Maria, Kupracz Katarzyna
   III miejsce Struś Barbara, Lubańska Halina

Wszyscy zgromadzeni nagradzali wyróżnionych gromkimi brawami i gratulacjami.

Przedstawiciele wszystkich Uniwersytetów otrzymali podziękowania za udział w wydarzeniu od UTW w Nysie, pakiety promocyjne przygotowane przez Powiat Nyski, Gminę Nysa oraz PWSZ w Nysie, a każdy uczestnik imprezy otrzymał drobny upominek.

Ostatnim elementem było uroczyste zakończenie I Kongresu UTW Opolszczyzny i Spartakiady Sportowej. Pani Prezes UTW Michalina Danuta Podgórni podziękowała wszystkim za przyjecie zaproszenia i obecność. Zaznaczyła, że przede wszystkim dopisali uczestnicy - seniorzy dla których czas przejścia na emeryturę, to dobry moment na realizację swoich marzeń i rozwijanie pasji do tej pory z różnych względów schodzących na dalszy plan. Podziękowania skierowała do Dyrektora ZSiPO Tomaszowi Jazienickiemu za udostępnienie obiektu sportowego i wzorowe przygotowanie zawodów, Komitetowi Organizacyjnemu I Kongresu UTW Opolszczyzny i wszystkim wolontariuszom.

Za wsparcie finansowe słowa podziękowania skierowała pod adresem instytucji samorządowych, tj. Przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy w Nysie oraz Fundacji Collegium Noblium Opoliense w Opolu. Podziękowania skierowała również pod adresem PWSZ w Nysie, która wspiera działania UTW w ramach patronatu.

Następnie głos zabrał Prorektor PWSZ doc. dr Tomasz Drewniak, który wszystkim uczestnikom złożył gratulacje i wyrazy uznania za kondycję fizyczną oraz przykład do naśladowania dla pozostałych seniorów. Podziękował za organizację I Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku Opolszczyzny i 15 lecia UTW Pani Michalinie Danucie Podgórni - Prezesowi UTW w Nysie, Pani Ewie Morel- Wiceprezesowi UTW w Nysie, Pani Irenie Sosulskiej - Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego I Kongresu. W imieniu Uniwersytetów głos zabrała Prezes UTW Ziemi Kozielskiej Bączkowska Teresa, która pogratulowała organizatorom pomysłu wytrwałości w integracji seniorów. Na zakończenie pełnomocnik Rektora PWSZ ds. współpracy z UTW dr inż. Piotr Bernat życzył długich lat w dobrym zdrowiu, które pozwoli na aktywne życie i realizację wielu wspaniałych inicjatyw a także samych dobrych i życzliwych ludzi, którzy otoczą opieką i wesprą dobrym słowem.

Zawody sportowe stały się okazją by udowodnić młodszemu pokoleniu, że aktywność fizyczna jest ważna, a starość nie musi być smutna. Sportowa rywalizacja, radość ze wspólnych działań, przyjacielska integracja - tego nie można opisać, to trzeba zobaczyć. Patrząc na uśmiech seniorów już wiemy, że cel został osiągnięty.

 
 

Celem zawodów jest wykształcenie w pokoleniu osób 60+ potrzeby dbania o własne zdrowie, dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, zrozumienia potrzeby ruchu oraz promowania aktywnego stylu życia. Seniorzy rywalizowali w wielu  konkurencjach m.in. slalom z piłką, biegi.

Sprzyjająca pogoda, wyśmienita organizacja i dobry nastrój uczestników spartakiady sprawiły, że rywalizacja przebiegała bez zakłóceń w prawdziwie sportowej i przyjacielskiej atmosferze.  Po sportowych zmaganiach wręczono zwycięzcom dyplomy i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy otrzymali drobny upominek.

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech