Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
wtorek, 28 luty 2017 20:06

Warsztaty i wystawa „TY TEŻ MASZ WPŁYW NA SMOG”

Napisał

Wiemy wszyscy, że nie można spalać śmieci, gdyż zatruwają powietrze. Ale nieumiejętne palenie (węgla i drewna) w piecu też powoduje powstawanie smogu. Nawet w starym piecu można palić czyściej, a zarazem taniej.

Zapraszamy wszystkich seniorów zainteresowanych stanem nyskiego powietrza na warsztaty dobrych praktyk (sesję popularnonaukową) pod hasłem „TY TEŻ MASZ WPŁYW NA SMOG”.

Osoby starsze są jedną z grup najbardziej narażonych na negatywne działanie smogu. - W przypadku osób starszych cząstki pyłu łatwiej przedostają się z krwioobiegu do organizmu. Powodować to może między innymi powstanie upośledzeń podobnych do choroby Alzheimera, a więc poznawczych i sprawnościowych.

Seniorzy z powodu smogu są również bardziej narażeni na zgon z powodu raka płuc, udaru czy zatoru. Zanieczyszczone powietrze ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Na obszarach objętych smogiem notuje się znacznie więcej depresji i samobójstw - wylicza dr n. med. Marzena Gajewska, specjalista internista, alergolog z CM ENEL-MED.

2017 baner


Warsztaty odbędą się 7 marca 2017 r. godz. 16.00 w Auli Collegium Artium PWSZ w Nysie przy ul. Obrońców Tobruku 5 (dawny „Dąbrowszczak”).
Ale już o godz. 15.00 rozpocznie się duża wystawa nowoczesnych instalacji grzewczych - z pokazem palenia w kotłach proekologicznych. Będzie można obejrzeć też Mobilne Laboratorium pomiarowe pokazujące spalanie w starych i nowych kotłach, wraz z analizą wydobywających się spalin.
Nie mieliśmy dotąd w Nysie tak wielu wystawców prezentujących różne rozwiązania zmniejszające zanieczyszczenie powietrze. Będzie to ciekawa lekcja proekologiczna - propozycja dla szkolnych kół ekologicznych.

Mając na względzie wygodę dojazdu, będzie kursował darmowy autobus “SMOG”, który dowiezie zainteresowanych na miejsce
- przystanki: ul. Prusa, Moniuszki, Szopena odjazd z ul. Prusa: 15.00 i 15.30
powrót: 19.00 i 20.00

Smog zabija w Polsce ok. 45 tysięcy osób rocznie - (więcej niż mieszkańcy Nysy). Szczególnie narażeone na zanieczyszczenia powietrza są dzieci i seniorzy.

   Mając na względzie chęć poprawy stanu powietrza w Nysie, Instytut Architektury i Urbanistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie wraz z Fundacją Nasza Nysa przygotowuje warsztaty dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania niskiej emisji pod hasłem „TY TEŻ MASZ WPŁYW NA SMOG”.
   Ciekawa impreza zarówno dla tych, którzy chcą poznać sposoby palenia w starych piecach, oraz dla osób myślących o zainwestowa-niu w nową instalację grzewczą.

Warsztaty odbędą się 7 marca 2017 r. godz. 16.00 w Auli Collegium Artium PWSZ w Nysie przy ul. Obrońców Tobruku 5 (dawny „Dąbrowszczak”). Jest to duże wydarzenie popularnonaukowe adresowane do mieszkańców powiatu nyskiego i władz samorządowych, które mają realne narzędzia do poprawy stanu powietrza, którym musimy oddychać. 

Stawiamy na edukację. Chcemy pokazać właścicielom pieców opalanych węglem i drewnem jak palić, aby zaoszczę-dzić nawet 1/3 kosztów opału, a jednocześnie palić czyściej. Tak, to zły sposobu palenia w piecu decyduje w dużej mierze o powstawaniu smogu. Patrząc na dymy z naszego komina powinniśmy widzieć też ulatujące nasze pieniądze.

W trakcie warsztatów wystąpią specjaliści z różnych dziedzin ukazując różne aspekty walki z zanieczyszczeniem powietrza oraz zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Uatrakcyjnieniem warsztatów będzie duża wystawa – pokaz działania proekologicznych instalacji grzewczych następujących firm: Centrum Technologii Energetycznych, Defro, Galmet, Heiztechnik, Viessmann. Wystawa będzie czynna w godzinach 15.00÷18.30. Kompetentni wystawcy zaprezentują działanie poszczególnych instalacji (rozpalone kotły), podpowiedzą jak zmniejszyć koszty ogrzewania, jak otrzymać dofinansowanie itd. Będzie też można negocjować ceny. Zaprezentują instalacje, na które można dostać dofinansowanie: kotły 5 klasy emisji (ekogroszek, pelet), nowoczesne kotły gazowe, pompy cieplne, instalacje solarne oraz inteligentne systemy sterowania temperaturą w pomieszczeniach.

Darmowy autobus “SMOG” dowiezie zainteresowanych na miejsce - przystanki: ul. Prusa, Moniuszki, Szopena
odjazd z ul. Prusa: 15.00; 15.30
powrót: 19.00; 20.00

WSTĘP WOLNY - ZAPRASZAMY

Program ramowy.pdf

2017 warsztaty plakat m

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech