Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
czwartek, 21 wrzesień 2017 16:37

Bogaty kalendarz imprez na IV kwartał 2017

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem imprez na IV kwartał 2017r. W jesienno-zimowym okresie nie zabraknie ciekawych wydarzeń....

W jesienno-zimowym okresie nie zabraknie ciekawych wydarzeń. Nyskie Muzeum będzie obchodzić jubileusz 120-lecia istnienia, tradycyjnie emocje poruszą uroczystości związane ze Świętem Niepodległości, zaś do łez rozśmieszą nas kolejne grupy kabaretowe, które odwiedzą Nysę.

Kabarety, kolejna Senioriada i "Orzech"

W tym kwartale do Nysy znów zawita plejada polskich gwiazd. Już 9 października nasze miasto odwiedzi wybitny polski aktor, Zbigniew Zamachowski. Artysta zagra koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na wsparcie nyskiego hospicjum. Koncert będzie połączony z aukcją dzieł sztuki. Połowa października to znów uczta dla fanów dobrego humoru. Najpierw swój talent zaprezentują starzy wyjadacze polskiej sceny kabaretowej, Zenon Laskowik i Jacek Fedorowicz, zaś dzień później publiczność do łez rozbawi grupa Smile. Październik to także czas dla miłośników poezji. W liryczną podróż do najgłębszych zakamarków naszej duszy zabiorą nas młodzi i nieco starsi poeci. Wszystką za sprawa kolejnej odsłony kultowego już nyskiego "Orzecha". Także wiersze - ale również swoje umiejętności taneczne i wokalne - zaprezentują nam seniorzy podczas IV edycji Senioriady.

120 lat Muzeum

W tym roku czeka nas wielki jubileusz Nyskiego Muzeum. Placówka świętuje bowiem 120-lecia swojego istnienia  - w ostatni weekend października odbędą się huczne obchody. Przygotowano m.in. premierę filmu prezentującego w pigułce historię muzeum i miasta na przestrzeni 120 lat. Ważnym elementem obchodów  będzie premiera X tomu Nyskich Szkiców Muzealnych. Czeka nas też "Dzień otwarty" w nyskiej placówce. Będzie można zwiedzać bezpłatnie wystawy stałe i czasowe, bibliotekę, pracownie i działy muzealne. Sporo atrakcji przygotowano również dla najmłodszych, m.in. turniej wiedzy z przymrużeniem oka.

Pieśni Niepodległe, teatry w akcji i balet na żywo

Listopad to tradycyjnie imprezy związane z obchodami Święta Niepodległości, wśród nich Festiwal Pieśni Niepodległej. Jeżeli ktoś zakochał się w balecie po obejrzeniu filmu „Czarny łabędź”, już 12 listopada będzie mół podziwiać mistrzów tej trudnej sztuki na żywo. Oczywiście w listopadowym repertuarze Nyskiego Domu Kultury nie mogło zabraknąć także kabaretów. Tym razem coś dla fanów nie tylko zabawnych tekstów, ale również muzyki - wystąpi Grupa Mocarta. Listopad to też Finał Senioriady i kolejne Proscenium. Najlepsze teatry z całej Polski znów zjadą do Nysy, by pokazać publiczności swoje - często niebanalne - interpretacje dzieł polskiej i światowej literatury.

Międzynarodowo i świątecznie

Grudzień w kulturze rozpocznie nasz gość ze Wschodu - rosyjski bard Alosza Awdiejew z zespołem. Kilka dni później przemierzymy Atlantyk i Kanał La Manche, by razem z Państwową Wyższa Szkołą Zawodową poznać amerykańską i brytyjską kulturę. Ale jako że tradycja świąteczna jest u nas najpiękniejsza na świecie, jak zawsze w grudniu odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy na Bastionie św. Jadwigi, ściągający co roku tłumy Nysian i turystów. Na straganach uginających się od świątecznych rozmaitości na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej informacji o wydarzeniach na plakacie >>

 Łukasz Bressa

 Wydział Rozwoju Polityki Społecznej 

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech