Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
wtorek, 31 październik 2017 15:06

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa to ponad 3000 zgłoszeń mieszkańców Nysy. Łatwość obsługi i bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w rejonie przekładają się na popularność tego interaktywnego narzędzia komunikacji z Policją....

 Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego 112 lub 997. Jest to narzędzie służące do komunikacji pomiędzy społecznością lokalną a Policją. Mapa służy do zgłaszania nieakceptowalnych społecznie zjawisk. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Jest to również świetne narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego, jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu spływa taka informacja. Jednak nie jest to narzędzie powodującym natychmiastową interwencję Policji – to tego wciąż służy numer alarmowy 997 i 112.

image

Największą popularnością KMZB cieszy się wśród mieszkańców powiatu nyskiego – to 26 % zgłoszeń na Opolszczyźnie. Jak wynika z naszych analiz większość zgłoszeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – blisko 1100, nieprawidłowego parkowania– blisko 1000, czy przekraczania dozwolonej prędkości - to ponad 200 zgłoszeń. Policjanci, którzy na miejscu weryfikowali te zgłoszenia, potwierdzili ponad 32 % z nich.

image

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową nysa.policja.gov.pl. Jako pierwszy pojawi się baner KMZB. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach.

Aby usprawnić komunikację, zostało przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby. Na Opolszczyźnie KMZB działa od 20 września 2016 roku.

image

Informacja: Policja w Nysie

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech