Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
środa, 06 styczeń 2021 12:02

Apel Komendanta Wojewódzkiego Policji - uważaj na oszustwa

Napisał

Na prośbę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadinsp. Jarosława Kalety publikujemy apel do mieszkańców, nie tylko naszego powiatu, ale także całego regionu ws. oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”. Pomimo epidemii koronawirusa, liczba tego typu przestępstw wcale nie zmalała. Niemal każdego dnia opolscy funkcjonariusze odnotowują zgłoszenia o próbach oszustwa...

 Od kilku lat odnotowywane są przypadki działań przestępczych dotyczących wyłudzeń środków pieniężnych określanych jako oszustwa ,na wnuczka” lub „na policjanta”.

Najbardziej narażeni na tego typu przestępstwa są seniorzy, a oszuści podszywający się pod osobę krewnego lub policjanta kradną ich oszczędności, które niejednokrotnie są dorobkiem całego życia. Wykorzystują fakt, że osoby starsze są łatwowierne, często schorowane i bezradne, mające pełne zaufanie do instytucji publicznych, co ułatwia w dużej mierze dokonanie oszustwa. Pomimo szeroko zakrojonych akcji prewencyjnych proceder ten nadal jest stosowany. Tylko w I półroczu tego roku, dokonano 32 takie przestępstwa, w wyniku których seniorzy z województwa opolskiego utracili ponad milion złotych.
Dotychczasowe działania Policji skupiały się nie tylko na wykrywaniu sprawców tych przestępstw, lecz także na prowadzeniu przez policjantów spotkań edukacyjnych skierowanych do najstarszych mieszkańców Opolszczyzny oraz szkoleniu pracowników banków, pielęgniarek środowiskowych czy pracowników socjalnych - osób, które z racji wykonywanego zawodu mają bezpośredni kontakt z osobami w podeszłym wieku. Niestety w związku z pandemią koronawirusa. nasze dotychczasowe działania edukacyjne i profilaktyczne kierowane bezpośrednio do seniorów zostały mocno ograniczone.
Pomimo sytuacji epidemiologicznej przestępcy nadal pozostali bardzo aktywni, niemal każdego tygodnia odnotowujemy kolejne przestępstwa, szczególnie z wykorzystaniem metody „na policjanta”. Metody działania przestępców ciągle ewoluują tak, aby uwiarygodnić ich działania i uśpić czujność ofiar oraz uzyskać ich zaufanie, wykorzystując jednocześnie autorytet policjantów. Zdarza się, że osoby starsze po kontakcie z fałszywym policjantem, postępując wedle instrukcji oszustów, wyrzucają swoje pieniądze przez okno, wprost w ręce tych przestępców.

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech