Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
Aktualności
sobota, 13 luty 2021 09:29

Aktywność ruchowa seniorów - kaprys czy potrzeba?

Napisał

Aktywność ruchowa jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom cywilizacyjnym , takim jak nadciśnienie czy cukrzyca i głównym elementem zdrowego stylu życia...

Dzięki systematycznej aktywności, człowiek:

  • zaspokaja potrzeby ruchu niezbędnego dla zdrowia,
  • równoważy dobowy bilans energetyczny,
  • poprawia i utrzymuje sprawność , wydolność, dobrą kondycję psychofizyczną,
  • może osiągać przyjemność i zadowolenie.

Profesor Wiktor Dega, wybitny polski ortopeda i twórca rehabilitacji, tak pisał o aktywności ruchowej - „Ruch może zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi ruchu” oraz „Ruch jako lek nie ma substancji ani opakowania, lecz podany z sercem czyni go niezastąpionym”.

Jedną ze składowych aktywności ruchowej jest sport i rekreacja. Opolscy seniorzy starają się być aktywni również w tej dziedzinie. Zawody sportowo-rekreacyjne organizowane są w różnych miastach naszego województwa. Jako Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego uczestniczyliśmy w podobnych zawodach w Czeskich Budziejowicach oraz Ołomuńcu. Konkurencje dostosowano do możliwości seniorów, których podzielono na kategorie wiekowe, aby każdy miał szansę uzyskać optymalny rezultat.

2020 forum w Czeskich Budziejowicach 1

2020 forum w Czeskich Budziejowicach 2

2020 forum w Czeskich Budziejowicach 3

 Ostatnie zawody w naszym województwie odbyły się 24.10.2019. w Komprachcicach. Organizatorem był tamtejszy Klub Seniora. Halę sportową OSiR udostępnił oraz przygotował pod względem logistycznym Arkadiusz Tobiasz. Wystartowało 11 pięcioosobowych drużyn reprezentujących Rady Seniorów, Kluby Seniorów, Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego z całej Opolszczyzny. Konkurencje w jakich przyszło nam rywalizować były różne, m.in. rzut piłką do kosza, przeplatanie szarfy przez szczeble drabinki, podbijanie lotki rakietką w określonym czasie, rzut ringo na trzpień, strzał na bramkę itp.

2020 forum w Komprachcicach 1

2020 forum w Komprachcicach 2

2020 forum w Komprachcicach 3

2020 forum w Komprachcicach 4

Organizatorzy przygotowali również bardzo miłą niespodziankę, zapraszając na nasze zawody dwóch olimpijczyków - Jacka Wszołę oraz Janusza Trzepizura. Obaj reprezentowali Polskę na olimpiadach w skoku wzwyż. Oczywiście były rozmowy, pytania, wspólne zdjęcia oraz zaproszenia na następne zawody seniorów.

Po ogłoszeniu wyników - nie one były najważniejsze - liczył się start w zawodach, zaangażowanie , spotkanie seniorów z różnych stron naszego województwa i nawiązanie nowych znajomości, zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, aby uzupełnić kalorie, stracone podczas zmagań sportowych.

Wniosek nasuwa się następujący - sport przełamuje bariery i zbliża ludzi do siebie.

Ryszard Rogowski

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
stopka FIO

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech