Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
.
środa, 01 październik 2014 20:06

„ZOOM na Rady Seniorów“ - warsztaty w Nysie

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

W dniu 25 września 2014r. w Urzędzie Miejskim w Nysie odbyły się warsztaty dla seniorów przybliżające tematykę przyjaznego projektowania przestrzeni i zakres projektu „ZOOM na Rady Seniorów”. Warsztaty odbywały się w ramach II etapu konkursu ZOOM na rady seniorów.

imageNysa znalazła się w pierwszej piątce miast wyłonionych w II etapie Konkursu „Zoom na Rady Seniorów” i zakwalifikowała się do trzeciego etapu Konkursu. Socjologowie i projektanci przestrzeni publicznych prowadzą dla seniorów warsztaty rozpoznawcze, mające na celu zbadanie potencjału poszczególnych rad seniorów i chęci aktywnego udziału w projekcie zarówno Rady Seniorów jak i samorządu. Po tym spotkaniu wyłonione zostaną trzy najbardziej zaangażowane miejscowości, z którymi projektanci będą współpracować do czerwca 2015 roku w ramach działań „ZOOMu na Rady Seniorów“.

 

 

image image image 

Celem projektu jest wspieranie rad seniorów. Badania oraz działania całego projektu „ZOOM na Rady Seniorów” koncentrują się na kwestiach związanych z wpływem rad na decyzje podejmowane przez samorządy. Sprawdza także jak rada reprezentuje interesy starszych mieszkańców oraz czy uwrażliwia samorząd i mieszkańców na potrzebę kształtowania przestrzeni publicznej przyjaznej osobom starszym, tak aby sprzyjała aktywnemu starzeniu – np. rewitalizacji parku, tworzeniu miejskiego deptaka czy remontu zaniedbanego skweru. 

image 

Podczas pierwszej części warsztatu pod okiem trenerów Marii Klaman, Ludwiki Ignatowicz i Michała Danielewicza uczestnicy pracowali w grupach rozpoznawali cele i potrzeb rady seniorów, w której działają. Zastanawiali się nad jej potencjałem, poszukiwali kierunków do pogłębiania współpracy z Radą Miejską w Nysie. 

image image image image 

Druga część warsztatu poświęcona była przestrzeni publicznej przyjaznej osobom starszym, a tym samym przyjaznej wszystkim mieszkańcom oraz rozmowie na temat wskazanej w zgłoszeniu konkursowym przez radę seniorów inwestycji do konsultacji społecznych. Dyskutowano o dotychczasowych osiągnięciach Rady Seniorów w Nysie takich jak utworzenie parku rekreacyjnego pod chmurką – fitness park dla seniorów czy w większym stopniu ukwiecanie miasta oraz sołectw. 

image image 

Justyna Hamulecka, Urząd Miejski w Nysie

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020
stopka ASOS

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech