Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
.
czwartek, 18 czerwiec 2015 20:26

XIII uroczysta Sesja Rady Seniorów 17.06.2015

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

W dniu 17 czerwca 2015r. odbyła się XIII Uroczysta Sesja Rady Seniorów. W sesji uczestniczył m.in. Wojewoda Opolski - Ryszard Wilczyński, posłanka Janina Okrągły oraz poseł Rajmund Miller i Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, Norbert Krajczy...

Na początku sesji, Przewodniczący Rady Seniorów – Mieczysław Łużny przedstawił sprawozdanie z działalności Rady Seniorów za okres od maja 2014r. do czerwca 2015r. Podkreślono dobrą współpracę z nowymi władzami gminy, jak również ze Starostwem Powiatowym oraz Radą Młodzieżową. Radni przypomnieli jakie ideały towarzyszyły im przy tworzeniu Rady Seniorów, co zostało wykonane i co jeszcze należy zrobić dla dobra wszystkich obywateli, nie tylko dla grup senioralnych. 

image image
image image
image image

 W krótkim wystąpieniu Pełnomocnik Rady Seniorów  - Joanna Wiech podkreśliła ważną rolę Rady oraz podziękowała seniorom za ich aktywność i zaangażowanie w pracę. Za pracę został doceniony także Przewodniczacy Mieczysław Łużny, który odebrał wyróżnienie "Przyjaznym Seniorom". Głos zabrali również zaproszeni goście honorowi. Wojewoda Opolski - Ryszard Wilczyński pochwalił pomysł Rady dotyczący stworzenia domu złotej jesieni w Nysie i zwrócił uwagę na odwracają się w Polsce tendencję. Problemy osób starszych są częściej zauważalne, a samorządy lokalne zaczęły wdrażać konkretne rozwiązania, mające na celu wsparcie różnych związków, stowarzyszeń, czy klubów zainteresowań. Wojewoda przekazał na ręce Mieczysław Łużnego kijki do nordic-walking jako symbol seniora XXI wieku oraz zaprosił seniorów z Nysy na wrześniowe I Opolskie Targi Senioralne. 

Norbert Krajczy w przemówieniu do Rady podkreślił ważną rolę szpitala w Nysie i przypomniał jak wiele prac zostało wykonanych w ostatnich latach dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego. Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego zdradził, że trwają rozmowy w sprawie utworzenia w Nysie oddziału psychogeriatrii. Również Starosta Nyski – Czesław Biłobran miał dla Rady Seniorów dobre wieści. Trwa przygotowanie koncepcji nad stworzeniem w Nysie Powiatowego Centrum Rehabilitacji dla seniorów. Inwestycja ma zostać zrealizowana w obecnej kadencji. Korzystając z okazji, Starosta zaprosił zgromadzonych do Muzeum w Nysie na otwarcie wystawy kresowej – nowej stałej ekspozycji. 

image image
image image

 Głos zabrała również posłanka na Sejm RP – Janina Okrągły, która przyłączyła się do życzeń dla seniorów z okazji rozpoczętych Dni Seniora. Posłanka stwierdziła, że seniorzy to potencjał, którego nie można zmarnować, a aktywny senior to zdrowy senior i w tym kierunku powinien iść samorząd. Janina Okrągły pochwaliła Nyski Dom Kultury za działania na rzecz grup senioralnych i ciekawe inicjatywy z myślą o nich, jak np. Nyska Senioriada. W tym roku odbędzie się druga edycja tej imprezy. Posłanka zaprosiła również na zaplanowany na jesień Rajd Seniora. 

Ważne słowa wygłosił poseł Rajmund Miller, który zaapelował do Rady Seniorów o dobrą współpracę z burmistrzami Nysy, bo ich decyzje będą miały ważny wpływ na przyszłość.  

Po zakończeniu Uroczystej Sesji, radni w towarzystwie znamienitych gości udali się na otwarcie korowodu z okazji Dni Seniora, który przeszedł spod Urzędu Miejskiego do Bastionu św. Jadwigi, gdzie zaplanowano szereg atrakcji.


Porządek uroczystej sesji Rady Seniorów

1. Sprawy organizacyjne: 

1a. Otwarcie i stwierdzenie quorum 

1b. Przyjęcie protokołu z XII sesji Rady Seniorów 

2. Omówienie tematów  

2a. Sprawozdanie z działalności Rady Seniorów za okres od maja 2014r do czerwca 2015r  

2b. Wystąpienie Pełnomocnika Rady Seniorów  - Joanna Wiech  

2c. Wystąpienie zaproszonych gości

3. Sprawy różne, wolne wnioski 

4. Zakończenie  sesji.

 Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Urząd Miejski w Nysie


 

Protokół z sesji Rady Seniorów

Loading...

  (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020
stopka ASOS

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech