Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
.
wtorek, 29 wrzesień 2015 18:52

XIV sesja Rady Seniorów 29.09.2015

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

W dniu 29 września 2015 roku odbyła się XIV sesja Rady Seniorów. Posiedzeniu przyglądali się m.in. przyszli radni z Paczkowa....

O dobrej pracy nyskiej Rady Seniorów przypomnieli zaproszeni na sesję goście, m.in. posłanka na Sejm RP – Janina Okrągły, poseł na Sejm RP – Rajmund Miller oraz Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Antoni Konopka. Ich zdaniem Rada swoją aktywnością daje dobry przykład do działania. Również Przewodniczący Rady Seniorów – Mieczysław Łużny podkreślił, że pozytywne opinie i prośby o poradę płyną z różnych miast Polski, w których dopiero rozpoczyna się proces kształtowania podobnych rad. Przedstawiciel nyskich seniorów został zaproszony do wzięcia udziału w inauguracyjnym Obywatelskim Parlamencie Seniorów. Pierwsze posiedzenie OPS odbędzie się w Warszawie 1 października 2015 roku w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych.

image

     Przewodniczący Mieczysław Łużny poprosił o zabezpiecznie funduszy na bieżącą działalność Rady Seniorów.  

Radni podczas sesji poprosili Wiceburmistrza Nysy Marka Rymarza o informację n/t możliwości powstania mieszkań chronionych w Nysie oraz informację o nadesłanych wnioskach do Budżetu Obywatelskiego Gminy Nysa na 2016 rok. Wiceburmistrz poinformował o możliwości wybudowania mieszkań chronionych przy dofinansowaniu z programu wspierania budownictwa socjalnego ze środków Funduszu Dopłat umiejscowionego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Mieszkania chronione są przeznaczone dla osób, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.  

image image
image image

  Wiceburmistrz przypomniał radnym, że w przyszłorocznym budżecie Gminy Nysa planowane jest zabezpieczenie 800 tys. złotych na realizację założeń Budżetu Obywatelskiego oraz programu „Zielone Podwórka”. W tych dwóch sprawach obywatele złożyli łącznie 74 wnioski. Obecnie trwa ich weryfikacja pod względem spełnienia warunków proceduralnych. Radni pytali również o remonty chodników, możliwość zmiany szaty graficznej rozkładów jazdy Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz o szansę zachowania i rozwoju połączeń linii kolejowych. 

Przewodniczący Rady Seniorów poruszył ważny dla funkcjonowania Rady wątek. Chodzi o zabezpiecznie środków finansowych w budżecie Gminy Nysa na bieżącą działalność Rady - w tym na wyjazdy i organizację spotkań -  co będzie się wiązać z koniecznością zmiany statutu. Obecny na sali Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie - Paweł Nakonieczny obiecał poruszyć tą kwestię przy pracy nad budżetem gminy na 2016 rok.  

image   Wicemarszałek Województwa Opolskiego - Antoni Konopka zaprosił nyskich seniorów do aktywnego korzystania z działających na Opolszczyźnie programów stworzonych z myślą o seniorach. Mowa m.in. o Opolskiej Karcie Rodziny i Seniora oraz szeregu działań z pakietu "Złota jesień" w ramach Specjalnej Stefy Demograficznej stworzonej w naszym województwie. Wicemarszałek zwrócił także uwagę na potrzebę stworzenia większej ilości domów dziennej opieki nad seniorami. Z kolei Dyrekor ZOZ w Nysie - Norbert Krajczy przypomniał o konieczności ciągłego podnoszenia środków na opiekę nad chorymi. Nyski szpital w ostatnich latach miał wielomilionowe "nadwykonania", które czekają na rozliczenie.   

image

    Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Antoni Konopka zapraszał do korzystania z programów stworzonych dla seniorów.

  Obecny na posiedzeniu Starostwa Nyski – Czesław Biłobran zaproponował, aby sesja Rady Seniorów odbywała się okazjonalnie w wyremontowanej sali posiedzeń Muzeum Powiatowego w Nysie. Czesław Biłobran zwrócił się także do rady z propozycją wytypowania z grona radych osoby do składu doradców Starosty Nyskiego.   

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Wizyta seniorów z Paczkowa na XIV sesji RS 29.09.2015r. i wcześniejsza współpraca >>


Protokół z sesji Rady Seniorów

Loading...

  (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

 

Zadanie dofinansowane w 2017r. ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020
stopka ASOS

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech