Częstym zjawiskiem występującym wśród seniorów jest brak asertywności. To znaczy, że trudno nam powiedzieć w niektórych przypadkach "NIE". Nie musimy się na wszystko zgadzać...
ASERTYWNOŚĆ to pewien określony sposób zachowania się i postępowania; zdolność do szczerego i bezpretensjonalnego wyrażania swoich emocji, odczuć i stanowisk. Jest to postawa, która wyklucza zachowania agresywne oraz lekceważenie praw i wolności własnych bądź innych ludzi. Wyraża się ona umiejętnością bezpośredniego przekazywania własnych opinii, przekonań, poglądów i potrzeb, a także łatwością swobodnego dzielenia się wiedzą o swoich priorytetach i wyznawanym systemie wartości.
Istotą zachowania asertywnego jest także umiejętność odmawiania, tzn. mówienia "nie" w sposób pewny, zdecydowany, a jednocześnie nieuwłaczający godności innych osób i zawsze z podaniem konkretnej przyczyny odmowy. Asertywność okazuje się często przydatna w przypadku zaistnienia konfliktu, gdy za jej pomocą udaje się dojść do satysfakcjonującego obydwie strony kompromisu. Z drugiej strony, asertywność polega także na umiejętności przyjmowania pod swoim adresem zarówno pochwał i komplementów, jak i krytyk oraz negatywnych ocen.
Zachowanie asertywne nie jest agresywne, manipulacyjne. Wzmacnia poczucie własnej wartości i buduje trwałe relacje z innymi osobami.
Seniorze pamiętaj jeśli powiesz NIE to nie znaczy, że ktoś nagle przestanie cię kochać lubić czy szanować.
Ty też masz swoje prawa i korzystaj z nich !!!
Opracowała Joanna Wiech