Dlaczego warto zrobić pierwsze kroki w internecie? Jakie korzyści może zapewnić osobom z grupy wiekowej 50+ poznanie usług i narzędzi cyfrowych? Jakie codzienne potrzeby seniorów zaspakajają portale i różnorodne zasoby internetowe?
O tym wszyscy zainteresowani dowiedzieć się mogą oglądając nowy serial edukacyjny „Latarnicy.pl – Zaradni w sieci”, wyprodukowany na zlecenie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans.
W serialu latarnicy grają obok aktorów
Serial ma przede wszystkim walor edukacyjny – przystępnie prezentuje nieznane dla osób 50+ i seniorów narzędzia i rozwiązania, usługi, terminy i pojęcia związane z technologiami cyfrowymi, które coraz częściej spotykamy w swoim otoczeniu. Przełamuje strach przed internetem i prostuje mylne o nim wyobrażenia. Pokazuje, jakie nowe możliwości i szanse oferuje przed nami sieć.
Latarnicy.pl w TVP1 (odcinek 1)
– To ważne, ponieważ blisko 80 proc. z 13 mln Polaków powyżej 50. roku życia nie korzysta z internetu. Wykluczenie cyfrowe oznacza 24 mld zł strat dla budżetu państwa i gospodarstw domowych – przekonuje Krzysztof Głomb, prezes zarządu Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.
W serialu obok aktorów występują Latarnicy Polski Cyfrowej – m.in. Magdalena Mitera, Jolanta Dec i Marcin Mechla, a także koordynator programu Polska Cyfrowa Równych Szans Artur Krawczyk.
– Latarnicy niwelują obawy, pomagają pokonać strach przed technologiami cyfrowymi, likwidują bariery psychologiczne, a także odwołują się do języka korzyści płynących z internetowej aktywizacji zapewniającej realizację codziennych potrzeb grupy 50+ – dodaje Krzysztof Głomb.
Autorem scenariusza serialu jest Klaudiusz Kuś, znany krakowski scenarzysta programów telewizyjnych i seriali, współpracujący m.in. z TVN. W serialu opowiedział codzienne historie z życia tarnowskiej rodziny – państwa Zaradnych, którzy po przejściu na emeryturę konfrontowani są co rusz z nowymi dla nich możliwościami i wyzwaniami świata internetu.