Seniorzy

Cyberbezpieczeństwo w kontekście zagrożeń występujących w Internecie – webinarium dla seniorów

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego we współpracy z Komendą Główną Policji w ramach projektów: Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR oraz Centrum Edukacji dla Bezpieczeństwa Rynku Finansowego – CEBRF organizuje 20 stycznia 2023 roku w godz. 17:00-18:00 spotkanie online (webinarium) skierowane do seniorów pt. „Cyberbezpieczeństwo w kontekście zagrożeń występujących w Internecie, w szczególności oszustw na urządzeniach mobilnych”.Celem webinarium jest zwiększanie świadomości seniorów w zakresie cyberbezpieczeństwa w kontekście zagrożeń występujących w Internecie, szczególnie ataków skierowanych do użytkowników urządzeń mobilnych. W załączeniu przesyłam program webinarium...

Cyberbezpieczeństwo seniorów - zagrożenia występujące w Internecie

Dzięki sieci możemy robi zakupy bez wychodzenia z domu, rozmawiać z rodziną, zawierać nowe znajomosci, grać w ulubione gry, uczyć się i planować podróże. Internet wspiera nas w codziennych działaniach, ale tak jak w zyciu, tak i tu istnieje zagrożenie...

Zajęcia komputerowe dla seniorów w DDP

W Dziennym Domu Pobytu rozpoczęło się szkolenie komputerowe z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej....

Skype, Viber i inne komunikatory

Dla wielu osób z pokolenia 50+ wielkim problemem jest utrata kontaktu z rodziną i znajomymi. Kolega wyprowadził się z rodzinnego miasta, przyjaciel opuścił kraj, dzieci zakończyły edukację i wyruszyły w świat – dla seniorów osłabianie więzi z ważnymi dla nich osobami to fakt.
Do komunikacji z osobami bliskimi używają zwykle telefonów lub tradycyjnej poczty. Numery telefonu mogą zaginąć, adresy się zmieniają, a rozmowy międzynarodowe to spory wydatek. Z pakietem internetowym w smartfonie można dzwonić i pisać SMS-y bezpłatnie. Oszczędza to czas, pieniądze i umożliwia kontakt, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. Internet to dla nich świetne rozwiązanie.

SKYPE, VIBER I INNE KOMUNIKATORY

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Kultura i sztuka w Internecie

Sztuka towarzyszy nam od zawsze. Skłania do re fleksji, bawi, uczy, otwiera na nowe doświadcze nia. Jest wszędzie wokoło – każdego dnia mijamy pięknie zaprojektowane parki, podziwiamy miejską architekturę. Na serwisach typu YouTube często oglądamy świetne flmy amatorskie i słuchamy muzyków z całego świata.

KULTURA I SZTUKA W INTERNECIE

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Bezpieczeństwo w Internecie

Dzięki sieci możemy robi zakupy bez wychodzenia z domu, rozmawiać z rodziną, zawierać nowe znajomosci, grać w ulubione gry, uczyć się i planować podróże. Internet wspiera nas w codziennych działaniach, ale tak jak w zyciu, tak i tu istnieje zagrożenie.

To oczywiscie nie znaczy, że powinnismy z niego zrezygnować. Epidemia grypy rzadko sprawia, że przestajemy wychodzić z domu, prawda? Ryzyko trafienia na kieszonkowca na targowisku nie oznacza, że nie idziemy tam robić zakupów. Zamiast tego szczepimy się, łykamy dużo witaminy C na wzmocnienie odpornosci, często wietrzymy pomieszczenia, a na targowisku portel chowamy głęboko i pilnujemy torebki. Wiemy przecież, że najważniejsze są ostrożnosć i przestrzeganie okreslonych zasad.
Tak samo jest w internecie. Przed zagrożeniami chroni nas oprogramowanie antywirusowe, które wystarczy zainstalować. Są również zasady, które pozwalają unikać kradzieży danych z komputera oraz dawać odpór naciągaczom i wyłudzaczom.

Bezpieczeństwo w Internecie

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Planowanie wyjazdu online

Kto nie lubi podróżować? Jedni z nas chcą poznawać ludzi i ich zwyczaje, inni zwiedzać zabytki, jeszcze innych interesuje piękno przyrody. Internet daje ogromne możliwości miłośnikom podróży. Pomoże wybrać sposób dotarcia na miejsce, kupić bilety, zarezerwować noclegi i sprawdzić pogodę. 
Dzięki internetowi już nie kupujemy kota w worku – sprawdzimy ceny wstępów i dojazdów, obejrzymy zdjęcia i dowiemy się, czy dane miejsce warte jest odwiedzenia. Zasięgniemy informacji o regionalnych potrawach i wybierzemy restaurację najchętniej polecaną przez innych podróżników. Jeżeli wybieramy się za granicę, możemy sprawdzić ceny i kursy walut. Zadbamy także o bezpieczeństwo – dowiemy się, na co uważać, na jakie choroby musimy się zaszczepić, i wykupimy odpowiednie ubezpieczenie. To właśnie dlatego internet jest ulubionym narzędziem podróżników!

PLANOWANIE WYJAZDU ONLINE

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Jedziemy na wycieczkę ze smartfonem

Często nie zdajemy sobie sprawy, że świat narzędzi cyfrowych może przyjść nam z pomocą nawet wtedy, gdy nie mamy przed sobą komputera. Telefon komórkowy, aparat cyfrowy, smarton czy tablet także umożliwiają nam wirtualną przygodę i mają zastosowanie w życiu codziennym ludzi włączonych w świat cyfrowy...

Znajomi w Internecie

Wielu osobom z pokolenia 50+ doskwiera samotność. Nawet gdy mają ochotę wyjść z domu i z kimś podyskutować, to często brakuje im siły, odwagi albo pomysłu, jak nawiązać nowe znajomości. Internet jest więc dla nich idealnym rozwiązaniem.
Serwisy społecznościowe umożliwiają stały kontakt z najbliższymi oraz pozwalają na bieżąco śledzić ważne wydarzenia. Dzięki internetowi seniorzy będą mogli odszukać znajomych z dawnych lat oraz znaleźć ludzi, którzy dzielą te same pasje. I to nie pojedyncze osoby, ale całe grupy o podobnych zainteresowaniach! Na czacie zawsze znajdą kogoś, kto z chęcią porozmawia. Może tylko raz, a może będzie z tego przyjaźn na całe życie. A nuż dzięki serwisom randkowym któryś z twoich podopiecznych znajdzie swoją drugą połówkę, a ty zostaniesz zaproszony na ślub?

ZNAJOMI W INTERNECIE

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

ABC komputera i Internetu - podręcznik

Rozwój i tempo wprowadzania nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych powoduje często wykluczenie cyfrowe osób starszych. Skutkiem tego stanu rzeczy jest pogłębiająca się izolacja społeczna. Dlatego istotnym jest upowszechnianie wiedzy związanej z obsługą urządzeń zaawansowanych technologicznie.
Nasz cel to umożliwienie seniorom nabycia i utrwalenia takich praktycznych umiejętności, jak obsługa komputera i korzystanie z Internetu (np. poprzez edukację on-line), obsługa urządzeń elektronicznych (np. aparat cyfrowy, telefon, bankomat itd.). 

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Warszawski e-podręcznik seniora

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Zakupy przez Internet

Chociaż internet jest najczęściej postrzegany jako narzędzie ludzi młodych, tak naprawdę wiele jego funkcji dużo bar dziej przydaje się osobom starszym. Przykładem są chociażby zakupy. Nie trzeba wychodzić z domu, dźwigać ciężkich toreb, nie trzeba się spieszyć, by zdążyć przed 18.
Dziś w sieci można kupić to samo, co w normalnych sklepach, a nawet więcej. Zakupy rządzą się tymi samymi prawami, co w świecie rzeczywistym. Tu również liczą się cena, jakość i wygoda. Zakupy w sieci robimy jednak wtedy, kiedy nam to odpowiada. Nie tracimy czasu na chodzenie od półki do półki, od sklepu do sklepu. Aby porównać ceny w różnych sklepach, wystarczy przejść między oknami na komputerze.

ZAKUPY PRZEZ INTERNET

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Poradnik „Korzystnik internauty 50+”

Z myślą o seniorach, którzy zdecydowali się na pierwszy krok w internecie, powstał ten ciekawy poradnik.

Jest to książeczka o tym, jak internet może pomóc dojrzałym Polkom i Polakom w zaspokojeniu ich codziennych potrzeb. Nasz „Korzystnik internauty 50+” ma pokazać korzyści z sieci, które odniesiesz prywatnie albo też w życiu zawodowym. Jest w nim sporo o rozrywce, szukaniu informacji oraz o ułatwieniach w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi – tymi, których już masz, ale może i nowymi, poznanymi w sieci.

Krzysztof Głomb

Poradnik „Korzystnik internauty 50+”

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Nauka w Internecie

Uczymy się przez całe życie – wszyscy znamy to hasło, ale w dzisiejszym świecie staje się ono wyjątkowo prawdziwe. Z badań GUS-u (2009 rok) wynika, że w Polsce kształci się 5,2 procent dorosłych Polaków (w Unii Europejskiej – 12 procent). W szkołach podyplomowych, na dodatkowych kursach, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Dziś można się uczyć bez uczęszczania na zajęcia – w domu. Zatem gdy już nauczymy się korzystać z internetu, możemy zacząć… uczyć się w internecie.
Internet jest niewyczerpalnym źródłem wiedzy z każdej dziedziny. Można w nim znaleźć profesjonalne kursy, amatorskie szkolenia, flmy instruktażowe, opisy i wykłady. Formalne kursy i nieformalne szkolenia. Często zupełnie bezpłatne.

NAUKA W INTERNECIE

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Akademia e-Seniora UPC. Podręcznik

Internet to narzędzie komunikacji coraz bardziej powszechne i dostępne. Nadszedł czas, aby polscy seniorzy dołączyli do globalnej społeczności
internetowej. Podręcznik ten pozwoli seniorom łatwiej 
dołączyć do wielomilionowego grona aktywnych użytkowników internetu. Jego możliwości są ogromne – ułatwia życie, pracę zawodową, umożliwia kontakt ze światem, a także rozwijanie zainteresowań.

Za pośrednictwem internetu można podróżować, znajdować ciekawe i pożyteczne informacje oraz przekazywać je innym. Dzięki wirtualnej sieci można m. in. wysyłać zdjęcia, rozmawiać, a nawet oglądać telewizję i słuchać radia. 

Akademia e-Seniora UPC. Podręcznik

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Gry i zabawy w Internecie

Choć internet nie powstał jako medium służące do zabawy, dzisiaj gry stanowią jego ogromną część. Niemal każda tradycyjna zabawa ma swój odpowiednik w internecie – tu zagrasz w szachy, brydża i „Monopol”. Tysiące – jeżeli nie miliony – gier działa tylko w sieci: od wymagających refleksu symulacji akcji komandosów po ćwiczące strategiczne myślenie gry w budowę cywilizacji.
Przez długi okres panowało przekonanie, że gry komputerowe uzależniają i podnoszą poziom agresji. Wyniki badań naukowych pokazują jednak, że gry pozwalają rozwijać inteligencję, zdolność planowania i kompetencje komunikacyjne. Ma to wielkie znaczenie dla osób powyżej 50. roku życia, których zdolności poznawcze słabną z wiekiem – gry są w stanie zwolnić ten proces, ułatwiając funkcjonowanie w innych sferach życia
1.

gry i zabawy W INTERNECIE

Loading...

 (obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - prawy górny róg)

Warsztaty dla seniorów „ABC komputera i Internetu” '2017

 Z myslą o seniorach chcacych opanować obsługę komputera Fundacja Nasza Nysa zorganizowała warsztaty dla seniorów „ABC komputera i Internetu”. Warsztaty prowadzone są w pięknej pracowni komputerowej Gimnazjum nr 1 w Nysie, ul Chodowieckiego...

Podkategorie

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper