Dzienny Dom Pobytu w Nysie świętował 30-lecie działalności

Występy muzyczne dzieci i młodzieży, skecze i tańce w wykonaniu seniorów, okolicznościowe przemówienia, film, wreszcie okolicznościowy tort – tak świętowano 30-lecie Dziennego Domu Pobytu im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie w dniu 30 września 2014r....

Wielkie świętowanie jubileuszu działalności Dziennego Domu Pobytu w Nysie im. Jerzego Kozarzewskiego odbyło się w Nyskim Domu Kultury w dniu 30 września 2014r. Wcześniej odprawiona została tez Msza św. w Bazylice Mniejszej św. Jakuba i św. Agnieszki.

Z okazji 30-lecia działalności DDP w Nysie widzowie mogli obejrzeć perfekcyjnie przygotowany program artystyczny, w którym zaprezentowała się zarówno nyska młodzież jak i seniorzy z gminnej placówki.

Na początku zaprezentowali się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Nysie, był to zarazem prezent od „nyskiej kuźni talentów muzycznych” dla Dziennego Domu Pobytu w Nysie. W czasie koncertu seniorzy usłyszeli znane utwory:

- W. Gillock – Valse Triste, wyk. Anna Urzędowska - fortepian, klasa II/6, nauczyciel: Ewa Bartocha-Konopka

- D. Obijalska– Domek na prerii, wyk. Karolina Klecza - skrzypce, kl. III/6, nauczyciel: Krzysztof Sala, fortepian: Elżbieta Gorączko-Krawiec

- A. Nölck – Tempo di minuetto, wyk. Celina Berini - wiolonczela, kl. II/6, nauczyciel: Mirosława Krośniak, fortepian: Aleksandra Brzeźnicka

- F. Chopin – Walc e-moll posth., wyk. Pola Pawlak - fortepian, kl. VI/6, nauczyciel: Anna Jabłońska

- W.A. Mozart – Marsz  turecki z Sonaty A-dur KV 331, wyk. Magdalena Wojtczak- kl. IV wydz. instr., nauczyciel: Bogusława Kos

image

imageimageimageimageimageimageimageimageimage

Kierownik Dziennego Domu Pobytu Joanna Wiech, zarazem Pełnomocnik Burmistrza Nysy ds. Seniorów, odbierała gratulacje z okazji jubileuszu Dziennego Domu Pobytu w Nysie od zaproszonych gości, m.in. burmistrz Jolanty Barskiej, starosty Adama Fujarczuka, przedstawicieli placówek kultury i stowarzyszeń.

Burmistrz Nysy podkreśliła znaczenie funkcjonowania gminnej placówki dla starszych mieszkańców Nysy, roli, jaką pełni Dzienny Dom Pobytu dla aktywizacji, edukacji i zagospodarowania czasu nyskim seniorom. Burmistrz przypomniała, jak bardzo zmieniła się ta placówka na przestrzeni ostatnich lat. Dzienny Dom Pobytu w Nysie jest jednostką, której nadrzędnym celem jest wspieranie osób starszych i samotnych. Seniorzy mogą korzystać z różnych organizowanych cyklicznych imprez kulturalnych m.in.: spotkanie noworoczne, wieczornica poświęcona patronowi Dziennego Domu Pobytu w Nysie, Walentynki, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Spotkanie Wielkanocne, Dzień Matki i Ojca, Piknik Rodzinny Piknik Świętojański, Piknik „Słońce w Kapeluszu ”, Piknik „ Dzień pieczonego ziemniaka ”, Dzień Otwarty, Andrzejki, Wigilia, czy Sylwester. Organizowane są też spotkania pod nazwą „Kuferek Babuni”, są to spotkania o różnej tematyce, dostosowane do zainteresowań osób starszych. Ponadto organizowane są wycieczki, fajfy, gry towarzyskie i rozgrywki typu bingo, kalambury, brydż, scrabble, remik, petanque, terapia zajęciowa, gimnastyka, wykłady i spotkania z poezją. W DDP wykonywane są masaże, pomiar ciśnienia i wagi ciała, odbywają się też spotkania z Latarnikami Polski Cyfrowej. Dzienny Dom Pobytu w Nysie przygotowuje także posiłki obiadowe dla seniorów, podopiecznych OPS-u i śniadania oraz posiłki obiadowe dla szkół i przedszkoli z gminy Nysa. Liczba osób korzystających z DDP w Nysie sukcesywnie wzrasta, jeszcze w 2006 rok było to 85 osób a w 2013 roku już 212 osób. Publiczność zgromadzona w Nyskim Domu Kultury mogła poznać bogatą historię Dziennego Domu Pobytu w Nysie oraz obejrzeć filmik, na którym przedstawiono codzienne funkcjonowanie placówki.

imageimageimageimageimage

Występy artystyczne seniorów z gminnej placówki zachwyciły publiczność.

Stroje, gra aktorska i teksty dopracowane były w najdrobniejszych szczegółach. Aktorzy bawili publiczność prezentowanymi skeczami. Były scenki o seniorach, którzy wchodzą w cyfrowy świat i poznają Internet, przedstawiona była także scenka z lat osiemdziesiątych, kiedy to trzeba było stać w długich kolejkach przed sklepami oraz scenka policyjna.  Mieszkańcy z Dziennego Domu Pobytu zaprezentowali też taniec „Chihuahua”. Występ tak bardzo się spodobał, że seniorzy musieli wystąpić jeszcze raz. Na zakończenie był jeszcze wspólny śpiew, podziękowania i ogromny tort jubileuszowy z okazji 30-lecia.

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Osoby występujące podczas obchodów 30-lecia Dziennego Domu Pobytu w Nysie:

Prowadzące: Jadwiga Hyncman – reżyser, Maria Kuzdrowska.

Skecz „Latarnicy”: Tadeusz Hyncman, Aniela Kowal, Jadwiga Wróbel, Sylwester Witkowski.

Skecz „Kolejka lat 80”: Irma Hańczuk, Janina Tchorowska, Halina Derbacz, Halina Grudzień, Janusz Łukaszewicz, Gertruda Lachowicz, Ryszarda Pastuch, Halina Śmiałek, Maria Szymkiewicz, Maria Klockowska, Henryka Stecko, Zofia Kalwara, Sylwester Witkowski, Elżbieta Korbus, Marianna Osowska , Władysława Waryś, Władysława Żakowska, Bas Maria, Tadeusz Hyncman.

Skecz „Policja”: Józefa Pruszkowska, Henryk Merkel, Jadwiga Wróbel, Sylwester Witkowski.

Taniec „Chihuahua’: Janusz Łukaszewicz-prowadzący, Jadwiga Wróbel, Jadwiga Hyncman, Tadeusz Hyncman, Maria Kuzdrowska, Władysława Waryś, Aniela Kowal, Halina Derbacz, Elżbieta Czepil, Sylwester Witkowski, Maria Bas, Zofia Kalwara oraz Zofia Konarska.

 imageimageimage

Artur Pieczarka rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie 

Aktualności

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper