Seniorzy często z trudem wiążą koniec z końcem, wielu ma niskie renty i emerytury. A jeśli muszą też zmagać się z długotrwałą chorobą czy niepełnosprawnością, to nie poradzą sobie bez wsparcia innych. Dlatego przedstawiamy cykl artykułów prezentujących różne formy wsparcia...
Dodatek kompensacyjny
Komu przysługuje:
osobom uprawnionym w myśl przepisów ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz.371 z późn. zm.), m. in.:
- kombatantom,
- osobom będącym ofiarami represji wojennych,
- osobom będącym ofiarami represji okresu powojennego,
- wdowom (wdowcom) po kombatancie (lub innej osobie uprawnionej), pobierającym emeryturę lub rentę.
Kto wypłaca: dodatek miesięczny wypłacany przez oddział ZUS.
Wysokość dodatku (od 1 marca 2015 roku): 31,23 zł (brutto), czyli 15% dodatku kombatanckiego.
Wysokość dodatku kompensacyjnego podlega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur, corocznie, od 1 marca danego roku.
Składane dokumenty:
- wniosek o przyznanie dodatku kompensacyjnego,
- decyzja kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:
- stwierdzająca określone w ww. ustawie okresy działalności kombatanckiej lub represji – w przypadku kombatantów i osób represjonowanych,
- potwierdzająca uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie – w przypadku wdów (wdowców) po kombatancie.
Miejsce składania dokumentów: dowolny oddział ZUS. Dodatek przyznawany jest na podstawie decyzji kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Wydanie decyzji następuje: w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.
Odwołanie: od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego (tj. Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych), za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję – w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji ZUS.
W przypadku zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia emerytalno-rentowego, przysługuje jeden dodatek kombatancki i jeden dodatek kompensacyjny.
Opracowała Joanna Wiech
(na podstawie www.agraseniorzy.pl)