Choć już dawno osiągnęli pełnoletniość, są pełni życia. Rozwijają nowe pasje i pielęgnuje te, które towarzyszą im przez całe dorosłe życie. W piątek 13 października 2013r. na deskach Nyskiego Domu Kultury obchodzili swoje święto, Międzynarodowy Dzień Seniora...
Występy zespołów tanecznych i wokalnych, przedstawienie kabaretowe, a recital w foyer – to niektóre z atrakcji jakie przygotowano z okazji Dnia Seniora w Nyskim Domu Kultury. Na scenie zaprezentowali się mieszkańcy działający w instytucjach, organizacjach albo stowarzyszeniach osób starszych, ale także dzieci i młodzież. Repertuar zaprezentowany na scenie Nyskiego Domu Kultury połączył pokolenia. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to święto ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Rozpoczęcia spotkania w NDK dokonała Burmistrz Nysy Jolanta Barska, dziękując seniorom za różne formy działalności na rzecz aktywności osób starszych w gminie. Burmistrz przypomniała powołanie Rady Seniorów w Nysie oraz wspólne przedsięwzięcia, jakim były m.in.: budowa fitness parku w parku przy Al. Lompy, organizacja wydarzeń oraz przygotowania do opracowania strategii na rzecz seniorów.
Na dobry początek, na scenie wystąpiły w tańcu historycznym mieszkanki sołectwa Niwnica w strojach z XVIII wieku. Inauguracja tańca miała miejsce w 2012 r. podczas festynu organizowanego przez Stowarzyszenie "Razem dla Niwnicy" pn. Historyczna Niwnica. Poprzez taniec mieszkanki Niwnicy chcą, aby przypominać historyczną wieś oraz wzbudzać w młodzieży, chęć pielęgnowania dziedzictwa kulturowego swojej miejscowości.
Potem na scenie pojawiły się „Stokrotki”, najstarszy zespół taneczny w Nyskim Domu Kultury, istniejący już ok. 30 lat. Na scenie wystąpiły „Stokrotki” podzielone są na trzy grupy wiekowe, grupa najmłodsza Mini 4-5 LATKI, Maxi 6-10 latki oraz grupa seniorów + 50 (działająca od września 2013 r.). Łączna ilość osób, która wystąpiła to ponad 140 osób. Grupy od 6 lat prowadzi Jolanta Sajek – Stadnik, nauczyciel wychowania fizycznego, instruktor tańca i aerobiku. Na zakończenie publiczność zobaczyła parę ze Szkoły Tańca Novomex z Opola, Maję Kaczmarzyk i Jakuba Stadnika w tańcach towarzyskich. Para trenuje od 8 lat.
Chór „Czerwony Goździk” z Nyskiego Domu Kultury, śpiewa pieśni patriotyczne, ludowe, wojskowe oraz wszystkie z dawnych lat. Publiczność przypomniała sobie znane i lubiane melodie. Dusza i motor zespołu, Józef Szwab, okraszał każdy utwór opowieściami z dawnych czasów, często ze swoich przebogatych wspomnień.
W dobry humor wprawił wszystkich kabaret z Dziennego Domu Pobytu im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie. Korzystając z doświadczenia przeżytych lat seniorzy tworzą scenki sytuacyjne z którymi borykają się na co dzień, pochodzą do nich z lekkim przymrużeniem oka. Życie samo pisze im scenariusze, co aktorzy z DDP w Nysie zaprezentowali na scenie NDK.
Po kabarecie wystąpił zespół „Piranie”, grupa instrumentalno – wokalna istniejąca od maja 2012 roku. W skład zespołu – średnia wieku to 9 lat –wchodzą Aleksander Pięch – elektroniczne instrumenty klawiszowe, Maciej Hoszman, Artur Dyluś – gitary elektryczne oraz Zuzanna Wójs – wokal. Opiekunami artystycznymi są Roman Gil i Wiktoria Szydłowska. Rodzice oraz babcie i dziadkowie, mogli usłyszeć polskie, rockowe przeboje. Sekcja rytmiczna, gitary i śpiew wokalistki, pochłonęły - jak przystało na „Piranie” - wszystkich zainteresowaniem.
W finale wydarzenia zaprezentował się Chór „Relaks”, który działa od listopada 2010 r. z inicjatywy Maryli Strzelczyk i składa się z ludzi „wcześniej urodzonych”. „Relaks” – bo śpiew to wspaniały relaks dla doświadczonych życiem seniorów. Zespół liczy 23 osóby. Prowadzony jest przez dyrygent Marię Kosz i muzyka, instrumentalistę - Józefa Miniewskiego. Chór zaśpiewał m.in. wiązankę "Wspomnienia młodych lat", o jesieni życia oraz życzenia z okazji Dnia Seniora piosenką "Niech się szczęści Wam i nikt z was nie zazna zła".
Po zakończeniu programu na scenie, miało miejsce jeszcze spotkanie we foyer NDK. Publiczność mogła wysłuchać recitalu Janusza Toczka oraz degustować słodkości przygotowane przez gospodynie z Wilamowic Śląskich. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Nysie przy współpracy z Nyskim Domem Kultury. Na uznanie zasługuje również praca ekipy technicznej, która pozwoliła na wstęp ponad 170 osób na scenie oraz logistyczna pomoc w czasie koncertu. Imprezę prowadził Artur Pieczarka.
WIĘCEJ ZDJĘĆ NA FACEBOOK'U MIASTO I GMINA NYSA KLIKNIJ>>Artur Pieczarka
rzecznik prasowy