W sobotę 25 października o godz. 17.00 Fundacja Nasza Nysa we współpracy z Gimnazjum nr 1 w Nysie zaprezentowała interesującą propozycję spędzenia sobotniego popołudnia seniorom i ich rodzinom z osiedla Śródmieście.
W auli PWSZ na ul. Obrońców Tobruku 5 pokazano ciekawe widowisko dla seniorów i wnuków - program od 3 do 103 lat.
Całą część artystyczną wykonali uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 1 w Nysie.
Program widowiska
Główną część programu artystycznego zapewnili uczestnicy Szkolnego Koła Teatralnego „Fatamorgana” prowadzonego przez panie Marzenę Deję i Agnieszkę Jarząbek.
Spektakl teatralny pt. „Baśń o Grającym Imbryku”
„BAŚŃ O GRAJĄCYM IMBRYKU” to pełna humoru i zabawnych sytuacji opowieść o Kowalu (Adam Jarząbek) i jego przyjaciołach: Koniu (Klaudiusz Ćwikliński) i Końskiej Musze (Karolina Jarząbek). Dzięki tytułowemu Imbrykowi i czarom Wróżki, życie Kowala zmienia się na lepsze, lecz w trakcie tych zmian uświadamia on sobie, gdzie jest jego prawdziwe miejsce i co daje mu szczęście. Prowadzi to do morału, że każdy z nas jest stworzony do wykonywania pracy, którą potrafi najlepiej i daje mu ona najwięcej radości. Nieprawdą jest natomiast, że tam jest dobrze, gdzie nas nie ma.
„Baśń o Grającym Imbryku” to najnowsza "produkcja" Szkolnego Koła Teatralnego „Fatamorgana”. Sztukę reżyserowały panie Marzena Deja i Agnieszka Jarząbek. Scenmografię wykonali członkowie trupy teatralnej.
Kowal (Adam Jarząbek), Końska Mucha (Karolina Jarząbek) i córka szlachcica (Kasia Paterek)
Koń (Klaudiusz Ćwikliński)
Monodram „Korepetycje”
Monodram w wykonaniu Adama Jarząbka (wg „Nowych przygód Mikołajka” René Gościnnego – spektakl wyróżniony w etapie miejsko-gminnym 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w 2013r.)
Monodram „Bajka o Zakochanej Kotce Fiu Fiu”
Monodram w wykonaniu Kasi Paterek (wg „Nowych bajek dla dzieci” Maliny Prześlugi – spektakl uzyskał II miejsce w etapie miejsko-gminnym 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w 2013r.).
Piosenki
Piosenki w ciekawej aranżacji pana Dariusza Orłowskiego (opiekuna zespołu wokalno-instrumentalnego). Po cztery piosenki wykonały Justyna Duda i Weronika Strombek (absolwenci Gimnazjum nr 1)
Justyna Duda |
Weronika Strombek |
Dzięki realizacji zadania publicznego gminy Nysa po raz pierwszy został realizowany projekt pt. „Polsko-Ukraińska Współpraca Młodzieży” w ramach, którego w dniach 20-28 października 2014r. w Nysie gościła młodzież z Kołomyi - ukraińskiego miasta partnerskiego. Współpraca polegała na integracji młodzieży z Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nysie i Gimnazjum w Kołomyi.
Dużą atrakcją było spontaniczne wykonanie kilku ukraińskich piosenek w wykonaniu młodzieży z Kołomyi.
Hej, sokoły – polska, ukraińska tradycyjna ballada z pierwszej połowy XIX wieku, czasem interpretowana jako utwór biesiadny. Autorstwo jego słów jest przypisywane polsko-ukraińskiemu poecie i kompozytorowi Tomaszowi Padurze[1]. Utwór stał się popularny podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Było też spontaniczne wykonanie przez gości pieśni "Hej sokoły" wspólnie z widownią.