Wycieczka seniorów do Krakowa

Nyscy seniorzy z Rady Seniorów i Dziennego Domu Pobytu w Nysie, w poniedziałek 9 października byli na wycieczce w Krakowie. Dla Rady Seniorów była to wizyta studyjna w Radzie Krakowskich Seniorów. Dla pozostałych uczestników był to wyjazd turystyczny...

Całodzienną wycieczkę zorganizowała Fundacja Nasza Nysa jako część zadania publicznego „Mocny głos Gminnej Rady Seniorów w Nysie” w ramach Rządowego Programu na rzecz  Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 Edycja 2017. W wyjeździe uczestniczyło 43 seniorów (głównie z Rady Seniorów i DDP) i 6 młodych wolontariuszy współpracujących z fundacją.

Seniorzy biorący udział w warsztatach „ABC komputera i Internetu” sami zaplanowali ten wyjazd organizacyjnie i logistycznie – było to praktyczne wykorzystanie zdobytej na warsztatach wiedzy – przez Internet znaleźli restauracje i dobrali menu. Znaczna część uczestników była zainteresowana wizytą w teatrze i znaleźli ciekawy spektakl - „Zemstę” Fredry w Teatrze im. Słowackiego. W takim razie cały program wycieczki został dopasowany do nietypowej godziny rozpoczęcia spektaklu - spektakl przedpołudniowy o godzinie 11.00. Trudne było znalezienie taniego przewoźnika - wybór padł na MZK Nysa.

2017 10 09 krakow 1

Wyjście do teatru im. Słowackiego na spektakl "Zemsta"

Do Krakowa dojechaliśmy około godziny 10.00 i mieliśmy jeszcze godzinę do spektaklu. Wolny czas przeznaczyliśmy na zwiedzanie starego miasta - Pomnik Grunwaldzki, Barbakan, Brama Floriańska i ul. Floriańską.

Następnie poszliśmy do teatru im. Słowackiego na sztukę Aleksandra Fredry „Zemsta” (tydzień po premierze), w reżyserii Anny Augustynowicz, jednej z najważniejszych polskich reżyserek. 

Naszą uwagę zwrócił przede wszystkim zminimalizowana scenografia i brak charakteryzacji – przedstawienie było bardzo nowoczesne. Nie do końca spodobało nam się uwspółcześniona wersja sztuki tworzacej kanon teatru polskiego.

   "Zemsta" Aleksandra hrabiego Fredry to nie tylko mistrzowska komedia bawiąca kolejne pokolenia galerią barwnych postaci szlacheckiego zaścianka i feeriami komicznych tekstów. To najbardziej rozpoznawalny, nieprzemijający model wojny polsko-polskiej, sąsiedzkiej waśni i ślepego zacietrzewienia. To dobrze znany obraz szaleństwa bratobójczego sporu i marzenia o nieosiągalnej ogólnonarodowej zgodzie. 
   Komedia Fredry dzieje się w momencie budowaniu muru. Dzisiaj „Zemsta” mogłaby być jednak o przeżynaniu stołu. Stołu, przy którym wszyscy siedzimy. I który już za chwilę… Jak czytać „Zemstę”, gdy za oknami nasz romantyczny świat Gustawów-Konradów i Kordianów, jest coraz mocniej zaludniany przez Cześników i Rejentów? Jak wydobyć piękno wiersza w czasach, gdy tak trudno o poezję? Może trzeba zmienić optykę? Spojrzeć na nas oczami odrzuconych, niechcianych? Zaśmiać się śmiechem błazna? W końcu to komedia. Trzeba się śmiać. I w rytmie dążyć do happy endu? Zgoda, zgoda! A Bóg wtedy rękę poda!

 https://youtu.be/vkR0p_pnewo

Zwiedzanie krakowskiego rynku

Po spektaklu mieliśmy czas na zwiedzanie krakowskiego rynku i zrobienie pamiątkowych zdjęć. Mieliśmy czas na zwiedzanie krakowskiego rynku, Sukiennic i Bazyliki Mariackiej z ołtarzem Wita Stwosza.

2017 10 09 krakow 2

2017 10 09 krakow 3

2017 10 09 krakow 4

Spotkanie z Radą Krakowskich Seniorów

Gdy uczestnicy wycieczki zwiedzali rynek, 13-osobowa delegacja Rady Seniorów w Nysie uczestniczyła w spotkaniu z Radą Krakowskich Seniorów oraz Ogólnopolskim Porozumieniem o Współpracy Rad Seniorów. Spotkania te pozwoliło nam skonfrontować naszą wiedzę teoretyczną zdobytą już w ramach warsztatów z praktyką wypracowaną w innych ośrodkach senioralnych. Była to okazja do rozmowy, poznanie dobrych praktyk, wymiany doświadczeń.

Ciąg dalszy relacji z tego spotkania >>

Zwiedzanie opactwa w Tyńcu

 Po 16.00 mieliśmy zwiedzać opactwo w Tyńcu, ale z winy kierowców spóźniliśmy się 2 godz. – dojechaliśmy dopiero na kolację. Po zjedzeniu michy pierogowej wyjechaliśmy do Nysy.


Program wycieczki do Krakowa i Tyńca

6.00 wyjazd z Nysy
10.00 – 10.45 zwiedzanie Barbakanu, Bramy Floriańskiej itd.
11.00 – 13.00 Teatr im. Słowackiego, spektakl "Zemsta", 
13.20 – 14.00 obiad - Restauracja Marmolada, ul. Grodzka 5
14.00 – 15.45 Rada Seniorów spotyka się z Radą Krakowskich Seniorów
14.10 – 16.10 pozostali zwiedzają rynek i Bazylikę Mariacką 
16.15 – 16.35 przejazd do Tyńca,
16.40 – 17.50 Tyniec - zwiedzanie muzeum i opactwa,
18.00 – restauracja w opactwie – kolacja (micha pierogowa),
18.45 – wyjazd z Tyńca,
23.00 – przyjazd do Nysy. 


loga ASOS stopka m

Aktualności

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper