Seniorzy często z trudem wiążą koniec z końcem, wielu ma niskie renty i emerytury. A jeśli muszą też zmagać się z długotrwałą chorobą czy niepełnosprawnością, to nie poradzą sobie bez wsparcia innych. Dlatego przedstawiamy cykl artykułów prezentujących różne formy wsparcia...
Zasiłek pielęgnacyjny
Komu przysługuje:
osobom, które nie mogą sobie same poradzić z codziennymi czynnościami, lub z powodu wieku lub choroby przychodzi im to z trudem. Uprawnionymi do jego otrzymania są m.in.:
- osoby, które ukończyły 75 lat,
- osoby starsze, u których orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności,
- osoby starsze o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ich niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia.
Komu nie przysługuje:
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego, wypłacanego przez ZUS,
- osobie umieszczonej w instytucji, która zapewnia jej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie,
- członkowi rodziny, któremu przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją takiej osoby (chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej).
Cel zasiłku: częściowe pokrycie wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej, opieki i pomocy innej osoby, w związku z jej niezdolnością do samodzielnej egzystencji (wyrok WSA w Krakowie z 16 września 2008r.; III SA/Kr 460/2008).
Kto wypłaca: zasiłek wypłacany miesięcznie przez gminę.
Wysokość zasiłku: 153,00 zł (brutto); przysługuje bezterminowo albo do czasu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
Składane dokumenty: aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny konieczne jest złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania.
Zasiłek pielęgnacyjny (wypłacany przez gminę) przysługuje jedynie osobie, która nie pobiera dodatku pielęgnacyjnego (wypłacanego przez ZUS).
Opracowała Joanna Wiech
(na podstawie www.agraseniorzy.pl)