Wycieczka do Wrocławskiego Centrum Seniora

Nyscy seniorzy skupieni w Gminnej Radzie Seniorów i Dziennym Domu Pobytu w Nysie pojechali 22 czerwca na wycieczkę studyjną do Wrocławskiego Centrum Seniora w celu zapoznania się z bogatymi doświadczeniami tamtego środowiska seniorów – rozmowy, poznanie dobrych praktyk...

 Całodzienną wycieczkę studyjną zorganizowała Fundacja Nasza Nysa jako część zadania publicznego „Mocny głos Gminnej Rady Seniorów w Nysie” w ramach Rządowego Programu na rzecz  Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 Edycja 2017. W wyjeździe uczestniczyło 34 seniorów (głównie z Rady Seniorów i DDP) i 7 młodych wolontariuszy współpracujących z fundacją.

Zwiedzanie Wrocławskiego Centrum Seniora

Rano odwiedziliśmy Wrocławskie Centrum Seniora, gdzie poznaliśmy szeroką ofertę działań na rzecz seniorów – oferta edukacyjna, kulturalna, rekreacyjna i. in. Były wspólne rozmowy, poznanie dobrych praktyk oraz wymiana doświadczeń i poglądów pomiędzy seniorami z obu miast. Była okazja aby podpatrzyć jak władze Wrocławia kreują przestrzeń przyjazną dla aktywności osób starszych.

2017 06 wrocek centrum seniora 8

Zwiedziliśmy Wrocławskie Centrum Seniora w celu zapoznania się z bogatymi doświadczeniami tamtego środowiska seniorów i szeroką ofertą - po centum oprowadził nasRobert Pawliszko, pomysłodawca i dyrektor WCS. 

Zauroczyła nas oferta Wrocławskiego Centrum Seniora i podpatrzyliśmy kilka pomysłów, które chcemy zaimplementować na nasz grunt – np. ciekawe akcje związane z Dniami Seniora.

Spotkanie z radnymi Wrocławskiej Rady Seniorów

Centralnym elementem wycieczki  było spotkanie z wrocławskimi radnymi. Stawialiśmy tutaj głównie na walor edukacyjny oraz na wymianę doświadczeń i poglądów pomiędzy seniorami z obu miast.

2017 06 wrocek centrum seniora 3

W sali konferencyjnej spotklaiśmy się z radnymi Wrocławskiej Rady Seniorów. Przezentację o aktywności wrocławskich środowisk senioralnych zaprezentowali dr Maria Zawartko (przewodnicząca Rady Seniorów) oraz Robert Pawliszko. Opowiadzieli o bogatej ofercie i o różnych inicjatywach dla seniorów oraz o przygotowaniach do Dni Seniora.

2017 06 wrocek centrum seniora 1

2017 06 wrocek centrum seniora 2

2017 06 wrocek centrum seniora 4

2017 06 wrocek centrum seniora 5

2017 06 wrocek centrum seniora 6

Wymienimy się doświadczeniami, tak pomocnymi w tego rodzaju pracy społecznej. Nas interesowało m. in. budownictwo dla seniorów, Wrocławska Karta Seniora, tematyka prac Wrocławskiej RS. My opowiedzieliśmy o naszej pracy i przedstawimy swoje doświadczenia.

Zainspirowani pozytywnym przykładem nyscy radni będą bardziej twórczy w swoich działaniach lokalnych i i spróbują implementować najciekawsze doświadczeniaych na nasz grunt. Wartość takich wyjazdów jest nie do przecenienia.

2017 06 wrocek centrum seniora 7

Na zakończenie wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji dr Walentyny Wnuk o edukacji ustawicznej w Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz opowiedziała o swojej nowej książce "Obrazy starości myślą malowane" (każy z nas otrzymał ją w prezencie). Spotkanie z autorką odbyło się w serdecznej atmosferze i obfitowało w wiele rad służących poprawie komfortu życia seniorów - puentą było stwierdzenie, że nie starzeją się ci, którzy marzą. Mieliśmy okazję porozmawiać z autorką, były autografy i wspólne zdjęcia.

Zwiedzanie „Angel Care” – apartamentów chronionych dla seniorów

Drugim ważnym etapem wyjazdu było zwiedzanie „Angel Care” – apartamenty chronione dla seniorów. Angel Care to wyjątkowe kompleksowe centrum seniora. Znajdują się tu Apa­rta­menty Chronione – pierwsza tego typu usługa w Polsce. Przeznaczone są dla sprawnych i aktywnych seniorów, którzy chcą cieszyć się życiem na emeryturze, a jednocześnie czuć się zawsze bezpiecznie. 

Dom Opieki Wrocław

Angel Care zapewnia kompleksową opiekę na wielu etapach starzenia się, a jej formy dostosowuje się do potrzeb i możliwości osób starszych. Obiekt podzielony jest  na niezależne od siebie części: Apartamenty Chronione oraz Dom Opieki z rozbudowanym Centrum Chorób Demencyjnych. Angel Care oferować będzie również pobyty czasowe, opiekę dzienną oraz domową. Dla komfortu mieszkańców wszystkie części działają w obrębie jednego kampusu, ale do każdej poprowadzi osobne wejście.

Apartamenty Chronione Angel Care, to wspaniała (choć droga) ofercie dla samotnych seniorów. To jednak luksus nie dla każdego. Seniorzy chcący tu mieszkać w pojedynkę muszą się liczyć z wydatkiem co najmniej 4,5 tys. zł miesięcznie. Za mieszkanie dla dwóch osób czynsz jest rzędu 3 tys. zł na osobę.

W Nysie podobną usługę oferuje Dom opieki - Senior City >>

Po powrocie rozmawialiśmy w nyskim magistracie o stworzeniu mieszkań chronionych w Nysie - może kilka w przyszłym roku.

Część rekreacyjna wycieczki

Po południu zwiedzaliśmy Afrykarium we wrocławskim ZOO i Ostrów Tumski w towarzystwie przewodnika.

Wieczorem wyjście na komedię "Mayday" w Teatrze Polskim. 

Ciąg dalszy relacji >>

Program wycieczki do Wrocławia

7.30          wyjazd z Nysy
9.00          zwiedzanie Centrum Seniora, Plac Dominikański 6
11.00        zwiedzanie „Angel Care” – apartamenty chronione, ul. Dyrekcyjna 5-7
12.30        zwiedzanie ZOO, ul. Wróblewskiego 1     
     14.00   zwiedzanie Afrykarium
16.30        zwiedzanie Ostrowa Tumskiego i Starego Miasta
19.00        Teatr Polski, spektakl „Maydey”
23.00        przyjazd do Nysy


loga ASOS stopka m

Aktualności

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper